Atık Yağların Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Atık Yağların Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır? 

Evinizde patates, patlıcan ya da balık kızarttıktan sonra, kızartma için kullandığınız yağı lavaboya ya da kanalizasyona mı döküyorsunuz? Eğer cevabınız evetse, bilmeyerek de olsa hem insan sağlığına hem de doğaya zarar veriyor olabilirsiniz.
Atık Yağların Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?


Suya karışan atık yağlar, zaman içinde suda bulunan oksijeni hızla tüketir. Göl ve denizlere ulaşan atık yağlar, burada yaşayan canlılara zarar verir. Ayrıca bitkisel atık yağlar, atık su borularına yapışır ve tıkanmalarına neden olur. Bunlar ve benzeri durumların oluşmasını en aza indirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli
  • Kullanıldığınız kızartma yağını, ağzı kapalı bir kap veya şişede biriktirin.
  • Çeşitli muhtarlıklar, gönüllü merkezleri ve iş yerlerinde, yağ geri dönüşüm işlemi için gerekli toplama üniteleri yer alıyor. Hatta bazı belediyeler, ev ve işyerlerinden bitkisel atık yağları topluyor. Size en yakın atık yağ toplama ünitesi ve hizmetini bulmak için internette ufak bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.
Buradaki bazı önerileri ve ipuçlarını uygulayarak, doğa ve insan sağlığına olumlu katkılarda bulunabilirsiniz. Geri dönüşüm konusunda önce kendinizi sonra da yakınlarınızı bilinçlendirerek çevrenin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar