Geri Dönüşüm nedir? Geri Dönüşüm ne zaman ve niçin ortaya çıkmıştır

Geri Dönüşüm nedir? Geri Dönüşüm ne zaman ve niçin ortaya çıkmıştır
Geri dönüşümün ne olduğu ve geri dönüşüm tanımı özellikle 1990’ların sonundan itibaren dünya literatürünü meşgul eden bir tanımlama olarak ifade edilebilirken çöp ve atık maddelerin işlenerek tekrar istifade edilebilmesi için ikincil hammadde elde etme işlemi olarak da tanımlanabilir. Bu işlemle birlikte aynı zamanda atık maddelerin toprak, su, çevre, doğa, bitki, hayvan ve insanlara verdikleri zararın da sona erdirilmesi amaçlanmaktadır. Geri dönüşüm tüm bu tanımlamaların yanında yeni ürünlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulan hammadde miktarını azaltıp düzenlemekle birlikte, bu hammaddelerin daha hesaplı olan atık maddelerden üretilebilmesi için de gerekli altyapıyı sağlamayı başarmaktadır.
Geri Dönüşüm nedir? Geri Dönüşüm ne zaman ve niçin ortaya çıkmıştır


Güven Geri Dönüşüm’ün Misyonu
Güven geri dönüşüm hangi sektörde olursa olsun hammaddelerin sınırsız olmadığının bilinci ve %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle hareket ederken, sektörde en çok farkındalık yaratan geri dönüşüm firması olma misyonunu da devam ettirmektedir. Geri dönüşüm hurdacılar tanımlamasına bakıldığında ise bu olgunun ortaya çıkışının 1940’lardaki 2.Dünya Savaşı döneminde duyulan ihtiyaçtan ileri geldiği görülmektedir. O dönemde halkın kendi kendilerine atık madde toplayarak bunları geri dönüşüme kazandırmaları geri dönüşüm kavramı literatüre sokarken günlük hayatta kullanılan maddelerin tamamına yakınının geri dönüştürülebildiği de unutulmamalıdır.
Geri Dönüşüm Türleri
Zararsız ya da tehlikesiz ve tehlikeli atıklar olarak temel anlamda iki kısma ayrılan atık ve hurdalar;
  • Kâğıt, plastik ve ambalaj artıkları
  • Sovtaj hurdaları
  • Elektronik eşya hurdaları
  • Her türlü maden ve element hurdaları (bakır, demir, kurşun vb)
  • Ahşap hurdaları olarak sınıflandırılabilir.
Güven Geri Dönüşüm müşterilerden gelen talepler doğrultusunda atık madde ve hurdaları belirtilen adreslerde ve piyasa değerinde alırken;
  • Güvenli bir şekilde taşınması
  • Mevzuat ve yönetmeliklere uygun bir şekilde depolanması
  • Mevzuat ve yönetmeliklere uygun bir şekilde ayrıştırılması ve geri dönüşüm kazandırılması işlemlerini eksiksiz olarak yerine getirmektedir.
Bu sayede insan sağlığı ve doğa korunmuş olmakla beraber geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine de oldukça önemli katkılar yapılmış olmaktadır. Güven geri dönüşüm İstanbul’un tüm ilçelerinde 7/24 hizmet verirken uzman personelleri tarafından müşterilerin her türlü atık ve hurda talepleri en iyi fiyat garantisiyle karşılanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar