Kurşun oksit ve etkileri

Kurşun oksit ve etkileri

Kurşun, geçmişte zararsız sanılırdı; ama aslında sağlık sorunlarına neden olan bir zehirdir. Roma döneminde kurşun genellikle boru yapımında kullanıldı. İmparatorluğun içme suları ve Roma hamamları için gereken sular, kurşun borularla dağıtılırdı.

İngiltere’de bir Roma hamamının kurşun su boruları (Bath)


Ayrıca seramiklerin sırlarında kurşun kullanılırdı. Kullanılan kurşun, seramik üretiminde sır yapımını kolaylaştırıp pişirme derecesini düşürüyordu. Ayrıca kurşun metal oksitten elde edilen boyaları daha canlı gösterirdi. Mö. 400 yılından beri kurşun karbonat (üstübeç) kurşun beyazı olarak kullanıldı. Kurşun borularla taşınan sular kurşun zehirlenmesi yine seramiklerde kullanılan kurşun, küçük çatlaklarla suya temas edip zehirlenmeye neden oldu. Kurşun zehirlenmesi, çok tehlikelidir; çünkü insanların sinir ve beyin hücrelerine zarar verir. Özellikle beynimizin kortex kısmına büyük zarar verir. Kortex nedir? Beynimizin dışını kaplayan zardır. Beyne baktığımızda gördüğümüz kısım kabuk yani serebral kortekstir. Serebral korteks ‘lob’ olarak adlandırılan dört bölüme ayrılır; (a) frontal lob, (b) parietal lob, (c) oksipital lob ve (d) temporal lob. Bu loblar akıl yürütmekten işitsel algıya kadar çeşitlilik gösteren fonksiyonlarla ilişkilidir.

Bizi insan yapan özelliğimizdir. İnsanı diğer hayvanlardan ayırdığına inanılan, insan beyninde analitik düşünmenin merkezi. Bunun yanında korteks alt yapılar ile de gelişmiş bir sinyal ağı görülür. Bütün bu bilgi alışverişi beynin duyu, motor ve diğer görevlerini yerine getirmek için yapılır. Şu an bu yazıyı okumaya karar verdiyseniz, okuyorsanız ve okumaya devam edecekseniz bunların hepsi milisaniye ölçeğinde serebral korteksinizde gerçekleşiyor. Bu yüzden canlıların gelişmişlik derecesi ile serebral korteks arasında güçlü bir bağ vardır diyebiliriz.

Eğer kortex iyi gelişemezse ya da hasarlı olursa saldırgan, sapık, katil yani kısacası şiddete eğilimli bireyler oluşur. Yapılan araştırmada, tüm seri katillerin ve sadistlerin kortexleri iyi gelişmemiş ya da hasarlıdır. Yine Ortaçağ seramiklerinde, Osmanlı İznik seramiklerinde kurşun kullanılmış ve hamamlara gelen su kurşun borularla taşınmıştır. Etkisini anlayamamışlar ve ağır metal zehirlenmesine uğramışlar. Çünkü zehirlenme, genellikle vücutta biriken kurşunun tehlike sınırını aşmasıyla ortaya çıkar. İlkelleşmişler, saldırganlaşmışlar, ve şiddet eğilimli bireyler olmuşlardır. Bunların da etkisiyle büyük imparatorluklar ortadan kalkmıştır. Metal oksitler insanı ilkelleştirir ve insan olma yolunda ki evrimimizi (beyinsel ve düşünsel gelişim olarak) tersine çevirir. Bu bilinen en etkili ve gizli silahtır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar