Sıfır atık nedir?

Sıfır atık nedir?

Sıfır atık nedir sorusu son zamanların en çok tartışılan konularından biridir. Sıfır atık, atık malzemelerin geri dönüşüm aracılığı ile değerlendirilmesi, atığa sebep olan etkenlerin gözden geçirilmesi ve israfın önüne geçirilmesini hedef koyan atık yönetim felsefesinin tanımıdır. Sıfır atık hedefleyen işletmeler iç ekonomiye ve ülke ekonomisine büyük oranda fayda sağlamaktadır.

Kaynakların israf etmeden kullanılması verimliliği artırmaktadır. Sınırlı kaynaklara sahip olmamıza rağmen ihtiyaçlar da giderek artmaktadır. Doğal kaynakların bu ihtiyaçları karşılaması için verimli bir şekilde kullanılmasının önemi giderek artmaktadır.

Giderek artan bu önem ile birlikte son yıllarda sıfır atık yöntemi, dünyada bireysel ve kurumsal olarak yaygınlaşmaktadır. Sıfır atık yönteminin kullanılması ile birlikte ilk olarak verimlik artışı meydana gelmektedir. Bu yöntem sayesinde israfları da azaltarak bu şekilde maliyetlerde bir düşüş meydana gelecektir.

Bu yöntemin kullanımı ile çevresel tehlikelerin azalmasını sağlamak en önemli amaç olacaktır. Çevreyi temiz tutup korumayı sağlamak gibi durumların gerçekleştirilmesi ve bu bilincin oluşturulması için kurumlarca katkı sağlanmaktadır. Kurum felsefesini sıfır atık üzerine kurmuş firmalar çalışanlarına da bu bilinci aşılayarak ülke ekonomisine katkı sunmaktadır. Sıfır atık nedir sorusunu cevapladıktan sonra şimdi proje hakkında detay verelim.

Sıfır Atık Projesine Başvuru


Türkiye sıfır atık projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılmış olan bir projedir. Bu proje bir vizyon projesidir. Önemi gittikçe artan sıfır atık projesine başvuru için kamu ve özel kurumlar yoğun ilgi göstermektedir. Konuyla ilgili bilgi Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından ifade edilmiştir.
Bu projenin ilgi görmesi ülkemiz için önem ifade etmektedir. Projeye kamu ve özel kurumlardan 1500 tane başvuru alınmıştır. Bu sayının daha artacağı ifade edilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanı yaptığı açıklamada projenin Ankara’daki 230 kamu kurumunda uygulanacağını, 2023 yılında da tüm Türkiye’ye yayılmasının planlandığını duyurmuştur.

Sıfır Atık Projesi Raporu Nedir?


Sıfır atık projesi raporu, sıfır atık projesi ile igili dökümanların gösterildiği belgedir. İlk olarak sıfır atık projesinin ne olduğu hakkında bilgi verilir ve ardından süreç açıklanır. Sıfır atık kapsamında yürütülen çalışmalar anlatılır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sıfır atık projesinin nasıl uygulanacağı ifade edilir. Sıfır atık projesi uygulamasının hangi aşamalardan geçeceği bu raporda ayrıntılı şekilde yer alır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar